Forum Pomoc w szukaniu domów dla niechcianych zwierząt Strona Główna Pomoc w szukaniu domów dla niechcianych zwierząt

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdrowie psa || Choroby ..

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pomoc w szukaniu domów dla niechcianych zwierząt Strona Główna -> Pytania i problemy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andzela
Administrator



Dołączył: 23 Sie 2007
Posty: 155
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z miasta :)

PostWysłany: Wto 11:51, 28 Sie 2007    Temat postu: Zdrowie psa || Choroby ..

ZDROWIE
Jeśli pies sprawia wrażenie smutnego, nie chce jeść,zachowuje się inaczej niż zwykle-mogą to być objawy choroby. Należy w odbycie zmierzyć mu temp. i powtórzyć pomiar po kilku godzinach. Jeśli nadal temperatura wynosi ponad 38,8 stopni C ( normalna 38,0-38,6 stopni C) lub jest zbyt niska, a u psa widoczne są zanieczyszczenia skóry lub oczu i nosa-natychmiast należy udać się do weterynarza. Nieraz warto kilkakrotnie pójść do lekarza profilaktycznie niż płacić później za długotrwałą kurację. Nigdy nie należy leczyć psa samemu, stosować domowych środków, lub leków przeznaczonych dla ludzi, jeśli wyraźnie nie zalecił ich weterynarz. To co dla nas jest lecznicze dla psa może być śmiertelne.

RADA Starsze psy są podatne na choroby nerek; raz do roku zaleca się więc przeprowadzenie analizy moczu.
W ten sposób można wczasu wykryć chorobę i poddać psa leczeniu.

SZCZEPIENIE OCHRONNE
Pierwsze szczepienie podstawowe przeciwko najczęstrzym chorobom zakaźym u psów następuje jeszcze u chodowcy. Obejmuje ono nosówkę, wirusowe zapalenie wątroby, leptospirozę, prawowirozę i, jeśli konieczne, kaszel kenelowy. Drugie szczepienie podstawowe i szczepienie przeciwko wściekliźnie przeprowadza się między 12 a 14 tygodniem życia psa. Ważne jest, żeby w chwili szczepienia pies był zdrowy i wolny od pasożytów. Szczepienia regularnie się odnawia.

PASOŻYTY

Robaki
U psów najczęściej występuje glista, od czasu do czasu również tasiemiec, włosogłówka i tęgoryjc dwunastnicy. Najbardziej podatne na nie są szczenięta. Wzdęty brzuszek u chudego szczeniaka, matowa sierść, zaklejone śluzem oczy i nawracające biegunki-oto typowe objawy zarobaczenia. Na podstawie analizy kału weterynarz stwierdza, czy niezbędne jest odrobaczenie, a jeśli tak to przeciwko jakim robakom.

Pasożyty zewnętrzne
Żaden pies nie jest bezpieczny od pcheł. Jeśli raz zagnieżdżą się one w pobliżu psa, to bardzo trudno się ich pozbyć. Dlatego też już od pierwszej chwili, kiedy zauważymy że pies się drapie, należy maksymalną uwagę poświęcić pozbyciu się tych pasożytów. Pamiętajmy przy tym że wszystkie preparaty owadobójcze sa trujące, stąd tez należy starannie czytać dołączone do nich ulotki, a przy zapobieganiu i zwalczaniu, radzić się weterynarza, zwłaszcza jeśli z psem kontaktują się małe dzieci.
To samo odnosi się do kleszczy, które napełniają się krwią i jak szare ziarnki grochu wiszą w psiej sierści. Należy je natychmiast usuwac za pomoca specjalnych ciążek i spłukiwać w toalecie, gdyż inaczej poszukają sobie kolejnego psa!
Roztocza wkręca się pod skórę, wywołując tam nieznośne swędzenie i wypryski. Porażają przewód słuchowy zewnętrzny ( świerzbowiec uszny), łapy(świerzbowiec skórny), zaś nużeniec psi-najpierw czeęści pyska, a w najgorszym wypadku całe ciało. Weterynarz musi koniecznie stwierdzić rodzaj świerzbowca, i zalecić kurację.
****
Zatrucia
Zachowanie odbiegające od normalnego, apatia, wymioty, śliniotok, ciężka biegunka, krwawienia-oto typowe objawy zartucia. Ponieważ żadko znamy ich przyczynę, na ogół sa one śmiertelne, lub czynią ielką szkodę w organizmie. W razie zatrucia preparatami ochrony roślin czy nawozami szanse przeżycia psa są znikome. Sporzycie trutki na szczuury, ktra znosi krzepliwość krwi, objawia się zmęczeniem, bladością błon śluzoych krwotokiem z żołądka, jelita i układu moczowego. Pomaga natychmiastowe podanie witaminy K. Istnieje duża szansa przeżycia zwierzęcia.

Problemy ze skórą
Można je szybko rozpoznać po tym, że pies liże się i drapie, a sierść nie opada z powrotem do normalnej pozycji.Nawet jeśli na skórze nie widać nic podejrzanego, warto wybrać się do weterynarza. Może to bowiem chodzić o roztocza lub grzyby, wykrywalne jedynie za pomocą specjalnych urządzeń lub dzięki pobraniu próbki tkanki. Należy domagać się natychmiastowego wykonania takiego badania, co umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia.
Wypryski mogą być natomiast spowodowane np.uczuleniem, obecnością pcheł, niewłaściwym pokarmem lub zaburzeniami hormonalnymi. Należy je szybko wyleczyć.

Skręt żołądka
Żołądek nadyma się wskutek obecności gazów, aż wreszcie skręca się wokół własnej osi. Nawet jeśli natychmiast przeprowadzi się operację, szanse na uratowanie psa są niewielkie. Przyczyny tej dolegliwości są nieznane. Lepiej w każdym razie, żeby pies po jedzeniu unikał skoków i szaleństw, a pokarm powinno mu się podawać raczej w kilku mniejszych porcjach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pomoc w szukaniu domów dla niechcianych zwierząt Strona Główna -> Pytania i problemy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin